Used 2021 Winnebago Minnie Winnie 22M Motor Home Class C
A Nimble Class C with a Slideout. Walkaround Queen Bed, and Full Bath that Sleeps 6!!
This is a great one owner trade, a 2021 Winnebago Minnie Winnie 22M, in which the previous owners were nonsmokers, did not have pets in the RV and it comes backed not only with a clean vehicle history report, but the confidence of our certified preowned RV collection!
Call us to schedule your LIVE interactive presentation today to see this RV LIVE in the comfort of your home!
Remains under the balance of Ford powertrain warranty:
1. Ford manufacturer engine warranty thru September 21, 2025, or 60,000 miles, whichever occurs first
Purchase with confidence and peace of mind! This RV is a certified preowned RV, providing Real Value with a sixty day Service Plan from the date of purchase! After passing a rigorous inspection, the plan provides major operating systems coverage to protect RVers, and is accepted anywhere in the U.S. or Canada. Once work is completed to your satisfaction, the Plan pays the service center directly. Plans are also extendable. See any sales consultant for details!
This coach is powered by the tried and true Ford powertrain:
1. 7.3L V8 engine
2. 468 lb ft of torque or power
3. 350 horsepower
4. TorqShift six speed automatic transmission with grade braking
Includes the following aftermarket installations:
1. MaxxAir Vent cover
Includes the following factory installed options:
1. Spare tire
2. Leatherette cab seats
3. Electric stabilizing jacks
4. SiriusXM satellite radio
Includes the following exterior highlights, in addition to the specifications on our website page and brochure:
1. 44.5 cubic feet of exterior and basement storage
2. 55 gallon fuel capacity
3. 18 gallon LP capacity
4. 6 gallon LP water heater
5. 30 amp electrical service
6. 15,000 BTU high efficiency air conditioning system
7. 17 ft powered patio awning with LED light strip
8. Dual group 24 RV batteries
Missing an Option You're Looking For? We can add any additional options at our dealership, including satellite, solar, Nitrogen for your tires, and more!
At Lichtsinn RV our website has full video walkarounds on each RV, making it easy for you to purchase. On our website you can go for a virtual test drive, purchase your RV over the phone or the internet, and then take delivery at our dealership, which is only 1 Mile from the Winnebago factory in Forest City, Iowa!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# 900214C
Chassis: Ford
Exterior Color: Catalina
Interior Color: Lennon with Medium Gray Softgoods and Glazed Driftwood Cabinetry
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | Lennon with Medium Gray Softgoods and Glazed Driftwood Cabinetry |
| Exterior Color | Catalina |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 12500 lbs |
| Cargo Capacity | 2213 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 16 |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Generator | CumminsOnan 4,000 Watt Microquiet |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 6410 |
| Engine | Ford 7.3 litre Dual Valve V8 |
| Chassis | Ford |
| Horsepower | 350 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 158 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 468 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door with Freezer |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 23" x 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 8500 lbs |
| LP Tank Capacity | 76.14 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | LP with Electronic Ignition |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 44.5 cu. ft. |
| TV Info | LR 32" HDTV, BR 24" HDTV |
| Awning Info | 14' Power with LED Lighting |
| Gross Combined Weight | 18500 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDWE3FN0MDC06770 |
Minnie Winnie 22M Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


