Used 2021 Winnebago Industries Towables Minnie 2529RL Travel Trailer
Winnebago Industries Towables Minnie travel trailer 2529RL highlights:
- Dual Entry
- Rear Sofa
- Dinette Slide Out
- Exterior Storage
- Power Tongue Jack
Whether you are a couple or family of five, you will finding sleeping space in the front private bedroom with a walk-around queen bed, dual wardrobes, a sliding door to save space, plus the second entry into the trailer allowing you quick access outside. Maybe you decide to relax under the power awning with LED lighting after your spouse falls asleep. The main living and kitchen area offers a slide out dinette and a rear sofa offering extra sleeping space if needed, or you might have decided to get the theater seating option in place of the sofa. The LED TV provides inside entertainment while cooking in the kitchen which includes a cooktop and convection microwave.
Every one of these Winnebago Industries Towables Minnie travel trailers have been designed for big outdoor adventure! Their compact space is maximized with a class-leading storage area that has 44 cu. ft. to pack in your gear. A NXG engineered frame and exterior fiberglass sidewalls with Azdel substrate hold these units together. The interiors come with creature comforts like a wireless cell phone charger, a spacious galley, and a queen bed with fitted bedspread and underbed storage. The stunning linoleum surfaces will be easy to clean and there is a light to brighten any trip. Come find your perfect model today!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 94918
Exterior Color: WHITE
Interior Color: TAN
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Interior Color | TAN |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 480 lbs |
| GVWR | 8800 lbs |
| Dry Weight | 6240 lbs |
| Fresh Water Capacity | 37 gals |
| Grey Water Capacity | 69 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Tire Size | 225/75R15E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 10.3 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4400 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 18' Power w/LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
Minnie 2529RL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


