Used 2021 Venture RV SportTrek Touring Edition STT343VIB Travel Trailer
LIKE NEW 2021 VENTURE RV SPORTTREK TOURING STT343VIB FREE DELIVERY & SETUP!! SUPER CLEAN. IS A RV LOADED WITH LUXURY!! 38 LONG. 2 PRIVATE BEDROOMS, 3 SLIDES. 2 COLD A/C. QUEEN MASTER SUITE. PRIVATE REAR 4 BUNKS PLUS A SOFA SLEEPER. DINETTE & A XL SLEEPER SOFA. FRONT PRIVATE BEDROOM. LARGE LIVING AREA WITH THEATER SEATING & TRIFOLD SLEEPER SOFA. ELECTRIC FIREPLACE & BIG FLAT SCREEN TV. BEAUTIFUL KITCHEN with residential refrigerator, STAINLESS STEEL APPLIANCES, and LOTS OF CABINET STORAGE. 4 SEASONS PACKAGE WITH UPGRADED INSULATION. DESIGNED FOR YEAR-ROUND COMFORT IN HOT OR COLD CLIMATES. COLD A/C UNITS. 50AMP POWER. OUTDOOR STORAGE. OUTDOOR KITCHEN, SOLID STEP ENTRY. DUAL AWNINGS WITH LED LIGHTS. LUXURY FEEL THROUGHOUT!! ONLY 8680 UVW. OUR PRICE: $35,995. WE HAVE MULTIPLE RV TO CHOOSE FROM!! We are located in KENNEDALE, TX. We show RVs 7 DAYS A WEEK BY APPOINTMENT. Call AMY 8176584633. FREE DELIVERY TO ALL 48 STATES. WE INSPECT & GO THROUGH ALL TRAILERS TO ENSURE OUR CUSTOME
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# 020572
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 1175 lbs |
| Dry Weight | 8680 lbs |
| Cargo Capacity | 2308 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 4 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7505 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 10' 4" and 12' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
SportTrek Touring Edition STT343VIB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


