Used 2021 Venture RV SportTrek 271VMB Travel Trailer
2021 271VMB Features and Options
Call for details.
What Our Customers Are Saying
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Price:
$29,995
You Save: $8,014
Sale Price: $21,981
You Save: $8,014
Sale Price: $21,981
Pete's RV Center
Location: Foxborough, MA
Stock# 92196C
Location: Foxborough, MA
Stock# 92196C
Interior Color: Y
Stock# 92196C
Interior Color: Y
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2021 271VMB Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | Y |
| Hitch Weight | 710 lbs |
| Dry Weight | 6520 lbs |
| Cargo Capacity | 2640 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5810 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| TV Info | LR 40" TV with Swing Arm |
| Awning Info | 20' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4EZT12723M8049874 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

