Used 2021 Palomino Columbus 383FBC Fifth Wheel
Palomino Columbus fifth wheel 383FBC highlights:
- Bath and a Half
- Dual Bath Sinks
- Kitchen Island
- Walk-In Pantry
- Entry Closet
- Free Standing Dinette
Convenient, comfortable and stylish are a few of the adjectives you will be thinking when you camp in this fifth wheel! From the master suite with a large front bathroom including a dual sink vanity, a seated shower and a walk-in closet to the sliding doors on both sides of the bedroom that save space, you will find this RV has something to admire in each room. There is a half bath a few steps from the entry which is convenient when you are outside relaxing under the two power awnings and you need to take a break. The spacious main living and kitchen area gives you plenty of seating to relax and dine, plus residential appliances to make any meals. You might even like to add a few options such as a washer/dryer to the bathroom prepped space.
With each Columbus fifth wheel by Palomino, the Compass package is included and features the 6 point hydraulic leveling system making setup easy, 12V heat pads on the holding tanks so you can travel any season, and interior highlights such as the Quiet Cool Serenity A/C system with a main 15,000 BTU and a second 13,500 BTU for ultimate comfort. Each is construction on a 101" wide body with snap-in ceiling molding with no staples or tape, vacuum bonded walls, a tongue and grove plywood floor and insulation in the floor, roof and sidewall. The interior offers large framed tinted windows throughout to maximize your outdoor views, upgraded true solid surface countertops in the kitchen, solid wood entertainment and end table tops, plus residential high-end dining chairs with storage. Don't just travel with the basics, take a Columbus along and enjoy the residential details!
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Stock# CT230668
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Length | 41 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Hitch Weight | 2417 lbs |
| GVWR | 15557 lbs |
| Dry Weight | 12557 lbs |
| Cargo Capacity | 3000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 78 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 20 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 60" x 30" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery |
| AC BTU | 28500 btu |
| TV Info | LR 50" LED, BR 32" |
| Awning Info | 11' & 12'9" Power with LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 4X4FCMP29M6011222 |
Columbus 383FBC Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


