Used 2021 Palomino Columbus 378MBC Fifth Wheel
Palomino Columbus fifth wheel 378MBC highlights:
- Middle Bunkhouse
- Loft
- Free Standing Dinette
- Kitchen Island
- Rear Living
- Outside Kitchen
Enjoy camping in luxury with your family and friends in this four slide out fifth wheel offering lots of space from the front to the back. Starting with the front private bedroom with a king bed slide out, a dresser and wardrobe plus a space prepped for a washer/dryer option to the middle bunkhouse which can be utilizes as a bedroom, extra living area or an office, the choice is yours! This room has a slide out tri-fold sofa and a bunk above as well as an entertainment area with counter space and storage. And the loft above can be accessed from the hallway ladder next to the full bathroom. The main living and kitchen area gives you plenty of seating on the split tri-fold and the theatre seats and dining at the free standing dinette. And the cook will love all the residential amenities in the kitchen and there is an outside kitchen to use as well.
With each Columbus fifth wheel by Palomino, the Compass package is included and features the 6 point hydraulic leveling system making setup easy, 12V heat pads on the holding tanks so you can travel any season, and interior highlights such as the Quiet Cool Serenity A/C system with a main 15,000 BTU and a second 13,500 BTU for ultimate comfort. Each is construction on a 101" wide body with snap-in ceiling molding with no staples or tape, vacuum bonded walls, a tongue and grove plywood floor and insulation in the floor, roof and sidewall. The interior offers large framed tinted windows throughout to maximize your outdoor views, upgraded true solid surface countertops in the kitchen, solid wood entertainment and end table tops, plus residential high-end dining chairs with storage. Don't just travel with the basics, take a Columbus along and enjoy the residential details!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# 2CR178
| Sleeps | 8 |
| Slides | 4 |
| Length | 41 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Hitch Weight | 2184 lbs |
| GVWR | 15997 lbs |
| Dry Weight | 12999 lbs |
| Cargo Capacity | 2998 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 71 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 20 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 60" x 30" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery |
| AC BTU | 28500 btu |
| TV Info | LR 50" LED, BR 32" |
| Awning Info | 10' & 20' Power with LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 4X4FCMP24M6012178 |
Columbus 378MBC Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


