Used 2021 Palomino Columbus 1492 298RL Fifth Wheel
Palomino Columbus 1492 fifth wheel 298RL highlights:
- Outdoor Kitchen
- Kitchen Peninsula with Stools
- 88" Tri-Fold Sofa
- King Bed Slide
- Free-Standing Table
- Theater Seating
Don't even think twice: grab this Columbus 1492 fifth wheel today! You will be so impressed by the private bedroom because it contains a king bed slide, a dresser with a 32" LED TV, an area that has been prepped for a washer/dryer, and a full-width wardrobe with a shoe box. As you make your way into the main living area, you'll notice that this space is open and livable because of the opposing slides, and there are great seating choices with the 88" tri-fold sofa, 65" theater seating, and free-standing table with chairs. You can actually also sit in one of the two stools located at the kitchen countertop as you enjoy a sandwich or hot cup of coffee. While you enjoy your snack, chat with the chef who is working on something delicious at the 24" free-standing range, or turn on the 50" Connex TV to enjoy a quick show.
Do you enjoy vacations that are full of comfort, convenience, and class? The Palomino Columbus 1492 fifth wheel delivers a residential escape that can be used for any new adventure you have planned. The all-welded aluminum-frame superstructure has a snap-in ceiling molding, 12V heat pads on all holding tanks, 16" wheels with nitro-fill tires, large frameless tinted windows, residential crown molding, and crack/mold/mildew-resistant flooring. On the exterior, you'll find a heated utility convenience center, an outside shower, an outside AM/FM/Bluetooth receiver with USB port, and a full-view entry door with window and screen door. Plus, there are some modern features that will really seal the deal, like the Wi-Fi Booster with 4G LTE capability, the JBL sound system, the preparations for a washer/dryer, the electric fireplace, and the preparations for Go Power Solar.
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $7,000
Sale Price: $37,900
Stock# morgan
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Hitch Weight | 2309 lbs |
| GVWR | 14859 lbs |
| Dry Weight | 11859 lbs |
| Cargo Capacity | 3000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 71 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 20 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 60" x 30" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 28500 btu |
| TV Info | LR 50" Connex TV, BR 32" LED TV |
| Awning Info | 10' and 16' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 3 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
Columbus 1492 298RL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


