Used 2021 Palomino Backpack Edition HS 8801 Truck Camper
TRUCK CAMPER, BED CAMPER, PALOMINO, BACKPACK
Palomino Backpack Edition HS 8801 highlights:
- Jackknife Sofa
- Decorative Wall Board
- Laminated Walkable Roof
- Two Awnings
Fuel up your 3/4 ton truck that has a 6' 6" or 8' bed then load this truck camper up onto it for your next weekend getaway! The front queen bed has a wrap around nightstand for you to set your book or phone and storage chests on either side of it. There is also a closet so your clothes can look nice and an entertainment center for your enjoyment. Start each morning feeling refreshed after using the private shower and toilet then grab some eggs from the refrigerator and fry them up on the three burner cooktop!
Each one of these Palomino Backpack Edition truck campers are ready for whatever adventure you throw their way! The aluminum framing is fully welded to create a super structure and the high density block foam insulation will keep the cold out during those cooler months. They are also constructed with an Alpha super flex membrane roof, a plywood substrate, and come in either a white fiberglass exterior or a grey gel coat exterior. A few commonly ordered options you can add include air conditioning to cool you off on a hot summer day, a solar panel to keep you charged wherever you go, and electric jacks to make life easier. Some models even have the option to add the optional Badlands package. Come choose the model that best suits you today!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# UH12185
| Sleeps | 3 |
| Length | 18 ft |
| Ext Width | 7 ft 2 in |
| Ext Height | 8 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Dry Weight | 2460 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 8 gals |
| Black Water Capacity | 7 gals |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 3 |
| Floor Length | 9 ft |
| Center of Gravity Front | 42 in |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Truck Bed Size | Long |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | 4X4SHR706MN112185 |
Backpack Edition HS 8801 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


