Used 2021 Palomino Backpack Edition HS 2902 MAX Truck Camper
If you've got a truck we've got your camper...
Palomino Backpack Edition HS 2902 MAX highlights:
- Queen Bed
- 12V Vent
- Congoleum Flooring
- Integrated Bumper
- Vented Battery Box
Pack your bags and load this truck camper onto your 3/4 ton truck with a 6'' 6" or 8' bed! The front queen bed welcomes you to a good night's rest, and there is a wrap around nightstand to set your electronics on, chests on either side of it, and a closet to keep your clothes looking nice. You can freshen up each morning in the wet bathroom then grab some eggs from the refrigerator to fry up on the three burner cooktop. You can enjoy them at the 40" x 62" booth dinette slide and even transform it into an extra sleeping space when needed!
Please review the information provided on our website, which includes factory brochures, specs, pictures, and even videos of most campers and RVs. We strive to provide as much information as possible to help you make a more informed decision.
Our discounted price of $19,900 is haggle-free/firm (whether you pay cash, finance, or trade). Unlike many other RV dealers, Parkway RV Center does not charge any doc fees, prep fees, clean-up fees, destination fees, walkthrough education fees, etc. Don't fall for the big RV dealer fee scam as all those fees are 100% dealer profit.
This includes a major systems inspection performed by our service techs after purchase. We will verify the roof air, refrigerator/freezer, slide-outs, generator (if equipped) water, and LP systems, all function as intended. In addition, the buyer always has the option and is encouraged to have a 3rd party inspection done at their expense. For a complete list of everything we go over in our service checkout please contact one of our salespeople.
We offer bank financing with approved credit and down payment. We can assist you in arranging local delivery or refer you to a reputable delivery company offering long-distance nationwide delivery. Always call our sales department at 706-965-7929 to verify availability before coming to look.
Your RV or camper will come with a starter kit, which includes a black water hose, a fresh water hose, a water reducer, toilet paper, and chemicals for your black tank, everything you need to start your camping adventures. We’re also affiliated with companies that give you 21 days of free camping at their select RV resorts.
Parkway RV Center has sold RVs and Campers to all 50 states, plus Canada, Europe, and even Australia.
So you are never too far away for us to save you money on a New or Pre-owned RV!!
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
Stock# 8247
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 18 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 2 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Dry Weight | 3261 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 20 gals |
| Black Water Capacity | 20 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Two Way |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Floor Length | 9 ft |
| Center of Gravity Front | 37 in |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Truck Bed Size | Short/Long |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | 4X4SHR703MN113522 |
Backpack Edition HS 2902 MAX Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


