Used 2021 Outdoors RV Timber Ridge Titanium Series 24RKS Travel Trailer
Outdoors RV Timber Ridge Titanium Series travel trailer 24RKS highlights:
- Dual Entry
- Sleeper Sofa
- Booth Dinette
- Private Bedroom
- Two TVs
- Tire Pressure Monitor
- 170 Watt Zamp Solar
- Equalizer Hitch Included
- New GoodYear 10 Ply Tires
Imagine yourself playing outdoors anywhere you want and then relaxing inside this Timber Ridge Titanium Series travel trailer on a sleeper sofa or dining at the booth dinette before heading back outside. You might even like to take a nap on the queen-size bed. You will also find the private bathroom to be helpful for getting cleaned up after your nap. The 8-cubic foot XL refrigerator is located next to the main entry so that you can grab a quick snack before your next adventure, and the rear kitchen offers everything you will need to stay fed the whole time.
The Outdoors RV Timber Ridge Titanium Series travel trailer is fully equipped to go off-road and off-grid! These rugged trailers have a "Mountain Tough" construction that will enable them to withstand years of traveling. The Climate Designed Four Seasons Package includes many great features for extending your travel times, like the Mountain Extreme thermal pane windows, the triple-layered four-season roof insulation, the fully enclosed/heated/insulated underbelly, the 1"-thick thermal insulated luggage doors, and the semi-auto winterization system. You will also be able to rely on the excellent interior features to make your camping life comfortable, like the dual-pane shower skylight that will let in some natural light to the bathroom and the premium gel-infused cooling memory foam mattress that will be a delight to sleep on each night.
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# 22358
Interior Color: Buckskin Canyon, Wrought Iron
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 8 in |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | Buckskin Canyon, Wrought Iron |
| Hitch Weight | 695 lbs |
| GVWR | 9995 lbs |
| Dry Weight | 7080 lbs |
| Cargo Capacity | 3120 lbs |
| Fresh Water Capacity | 80 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | ST225/75/15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | XL Norcold |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5100 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | LP/110V DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 32" TV on Swing Arm, BR 12V TV with DVD |
| Awning Info | 20' Adjustable Pitch XL Electric with Rain Dump Arm |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 22358 |
Timber Ridge Titanium Series 24RKS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


