Used 2021 NeXus RV Ghost 36DS-2SL Motor Home Class C
Nexus Ghost Super C motorhome 36DS highlights:
- Bunk Over Cab
- Convection Microwave
- Deluxe Tri-Fold Sofa
- King Bed
This Super C motorhome has everything you need to make a perfect home away from home. Travel in style with a high gloss wood grain dipped dash, power driver/passenger seats, and cup holders. This unit includes two slides; one with the sofa and dinette, and one with the bunk bed, giving you plenty of room to move about or entertain friends. After a long day of traveling, enjoy the rear bedroom with a king bed and LED TV to unwind. Featuring a bath with a shower skylight, a vessel sink, and glass shower door, you'll feel like you're right at home. With an electric patio awning with LED lighting, you can stay up late and visit with loved ones. You'll love everything this motorhome has to offer, from the outside shower, to the euro recliner and the tile back splash in the kitchen!
In any Nexus Ghost Super C diesel motorhome you will find stainless steel appliances, solid surface counter tops throughout, and window treatments to make you feel right at home. You'll enjoy a vessel sink in the bath and a shower skylight that gives extra space and natural light. Each unit features a bunk over the cab, a three door residential refrigerator, and an electric patio awning with LED lighting. These motorhomes have been made to last with an international DuraStar chassis, and a Cummins engine. They are also constructed with laminated steel framed floors, a seamless fiberglass roof, and a high strength low allow lightweight steel cage throughout. Come see these Nexus Ghost Super C diesel motorhomes today and find the best model for your lifestyle!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 337535
Chassis: International DuraStar
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft |
| Int Height | 7 ft 6 in |
| Hitch Weight | 20000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 85 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Generator | Onan QD 8000 |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Cummins |
| Chassis | International DuraStar |
| Horsepower | 360 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | King |
| Torque | 800 ft-lb |
| Refrigerator Type | Three Door Residential |
| Refrigerator Size | 20.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20.3 gals |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 28500 btu |
| TV Info | Cab 40", BR 28" |
| Awning Info | Electric w/LED Lighting |
| Gross Combined Weight | 45999 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 3HAEUMML0ML107673 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


