Used 2021 Newmar Supreme Aire 4061 Motor Home Super C - Diesel
CLICK HERE to view the FULL FLICKR ALBUM 300+!
Like New! 2021 Newmar Supreme Aire 4061 Triple Slide 525HP Detroit Auto w/10K Miles - $389,900.00
Newmar Supreme Aire Super C diesel motorhome 4061 highlights:
- Mid-Coach Entry
- Rear Bedroom
- Dinette with Chairs
- Large Skylight Window
- 30,000 LB. Towing Hitch
You will love the accent lights in the feature ceiling, the electric radiant heat under the tile flooring, the beautiful decor and the Villa furniture plus the spacious interior with a full-wall slide and two more slides. The side 92" hide-a-bed sofa with two ottomans, the dinette with four chairs and the two captain's chairs offer plenty of seating to entertain indoors or you can relax outside under the two side awnings. The cook can use the convection microwave and induction cooktop to make a snack or meal for all, and the 50" 4K LED TV on a televator allows you to watch the big game together. The full bathroom gives you a shower with a seat and storage for your linens and toiletries. The rear bedroom provides privacy and a good night's rest on your own king plush pillow top mattress with a bed top lift to watch the Samsung LED TV with Sony Blu-Ray disc player or read a book. This already amazing coach also gives you options to add features for your specific needs such as dishwasher drawer, different interior decor or cabinet colors, and/or a Sleep Number R5 radius corner air mattress, plus more!
With any Newmar Supreme Aire Super C diesel motorhome you will experience power with a 505 HP Detroit DD13, 1850 FT/LB Torque safety with the HD 360 camera system making it easy to park anywhere, and lots of storage including in the exterior rear cab. The full-paint Masterpiece finish with cut and buff and beta fusion protection on the front cap offers a stylish exterior, the decor and cabinet color choices allow you to customize the interior, and the many standard amenities give you comfort, convenience and luxury you are accustom to having. Depending on the coach you choose, you will have two or three 15M Penguin heat pump air conditioners with remote control thermostat, plus each Supreme Aire has electric radiant heat installed below the main floor tile, a 10 watt solar panel to charge the chassis battery, auto motion power shades and lambrequins, hardwood fascia, and many more technology advances and luxury appointments to enjoy each trip you take!
Chase Motorsports Coach & Trailer Sales
Dylan Thompson
1212 Brown St
Paducah, KY 42003
(270) 556-8461 - Cell
(270) 442-4273 - Office
www.chasecoach.com
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Stock# MY2105
Chassis: Freightliner M-2 112
Exterior Color: Artisan, Barnsley, Hamden, Ibis
Interior Color: Artisan, Barnsley, Hamden, Ibis
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 41 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | Artisan, Barnsley, Hamden, Ibis |
| Exterior Color | Artisan, Barnsley, Hamden, Ibis |
| Hitch Weight | 30000 lbs |
| GVWR | 58000 lbs |
| Dry Weight | 42500 lbs |
| Cargo Capacity | 15500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 150 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 50000 btu |
| Generator | 12.5 kW Cummins Onan Diesel |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Detroit |
| Chassis | Freightliner M-2 112 |
| Horsepower | 525 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 285 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 1850 ft-lb |
| Refrigerator Type | Whirlpool |
| Refrigerator Size | 19.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 40" x 32" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight Front | 18000 lbs |
| Axle Weight Rear | 20000 lbs |
| Axle Weight Tag | 20000 lbs |
| Water Heater Type | Hydronic Zone Diesel Heat Continuous |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 50" 4K LED TV on Lift, BR Samsung LED TV |
| Awning Info | Nova Side |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 72000 lbs |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
Supreme Aire 4061 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


