Used 2021 Newmar Kountry Star 3412 Motor Home Class A - Diesel
Newmar Kountry Star Class A diesel motorhome 3412 highlights:
- Four Slides
- Recliner
- LED TV on Power Lift
- Bose Solo 5 Sound Bar System
- 84" Hide-A-Bed Sofa
- Pillowtop Mattress
Luxury finishes, décor, and furnishings are found throughout this Kountry Star Class A diesel motorhome! There are many comforts you just don't want to travel without such as a passenger seat workstation and a chef-worthy appliance package with an over-the-range stainless steel convection microwave, three-burner cooktop, a flush gas cooktop cover of matching countertop material, and a Norcold 10-cu. ft. stainless steel refrigerator. The master bedroom offers a queen bed with nightstands and a dresser as well as a TV to watch, plus there is also a wardrobe with sliding mirror doors. The hide-a-bed sofa and booth dinette both double as extra sleeping space for your family. You might like to make a few upgrades of your own by adding options such as a two-piece stacked washer/dryer, a central vacuum, a Truma Comfort Plus continuous hot water heater, and/or vinyl plank floor in place of the vinyl tile.
With each Kountry Star Class A diesel motorhome by Newmar, you can experience a 360HP Cummins diesel engine with Comfort Drive adaptive steering and a full-paint Masterpiece finish on the exterior. Inside you will find vinyl tile flooring in the kitchen, bathroom, and living area, carpet on the slide out floors, a rear-view color monitor system with audio, side-view cameras displayed on the rear-view monitor screen, and a Bluetooth microphone for the Sony dash radio. You will love the look of the polished solid-surface countertops in the kitchen, bathroom, and bedroom, as well as the concealed hinges on the cabinet doors. You might even like to own the coach that includes wheelchair-accessible features, so take a look and choose the Kountry Star that allows you to travel like you deserve.
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# UM900524
Chassis: Freightliner XCR
| Sleeps | 5 |
| Slides | 4 |
| Length | 34 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 33400 lbs |
| Dry Weight | 27100 lbs |
| Cargo Capacity | 5700 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 25000 |
| Engine | Cummins ISB |
| Chassis | Freightliner XCR |
| Horsepower | 360 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 206 in |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 800 ft-lb |
| Refrigerator Type | Norcold Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 40" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 12400 lbs |
| Axle Weight Rear | 21000 lbs |
| LP Tank Capacity | 32 gals |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR Samsung 50" 4K LED TV on Power Lift, BR LED TV |
| Awning Info | Power w/Alumaguard & LED Strip Lighting |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 43400 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZACHFC8MCMR4460 |
Kountry Star 3412 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


