Used 2021 Newmar Canyon Star 3513 Motor Home Class A - Diesel
"Adventure Awaits—with Special Financing Discounts at Blue Compass RV!"
Newmar Canyon Star Class A front-engine diesel motorhome 3513 highlights:
- Full-Wall Slide
- King Bed
- Two LED TVs
- 84" Comfort Lounge Sofa
- Samsung LED TV in Living Area
Have you ever wondered what it would be like to tour the country in complete style and comfort? With this motorhome, your dreams will become a reality! You will be able to finally fully relax with a king-size bed in the rear private bedroom, and the wardrobe with sliding mirror doors will hide your garments and luggage so that they don't clutter the interior. Stock up on snacks before you leave and store them in the pantry, and if you need to bring along any cold items, you can store those in the Norcold 10 cu.ft. refrigerator. This model also includes plenty of storage space, including front storage, overhead cabinets, plus a shirt wardrobe in the bedroom to hang your polos.
With each Canyon Star Class A front-engine diesel motorhome or toy hauler by Newmar you will appreciate the new Freightliner MC chassis with a 340 horsepower B6.7L Cummins engine to power your trip across the country. And the exclusive exterior full-paint Masterpiece finish is sure to turn heads at the campground. These models include polished solid surface countertops, Ultralux leather furniture, decorative wall art, and a plush pillow-top mattress for all-around comfort. The two 13.5M Penguin central air conditioners and the propane gas furnace with ducted heat will keep you comfortable year around, and the Multiplex lighting control system will make your coach open and bright. Your family getaways just got a whole lot sweeter with the Canyon Star!
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# UM600206
Chassis: Freightliner MC
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 6000 lbs |
| GVWR | 30000 lbs |
| Dry Weight | 25670 lbs |
| Cargo Capacity | 4330 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 18000 |
| Engine | Cummins B6.7 |
| Chassis | Freightliner MC |
| Horsepower | 340 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 246 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 700 ft-lb |
| Refrigerator Type | Norcold |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 40" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 12000 lbs |
| Axle Weight Rear | 20000 lbs |
| LP Tank Capacity | 25 gals |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 27000 btu |
| TV Info | LR & BR Samsung LED TV |
| Awning Info | Apex Dual-Stage Armless with Light Strip |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 33000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZACMFC9MCMN1027 |
Canyon Star 3513 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


