Used 2021 Newmar Bay Star Sport 3226 Motor Home Class A
KING BED! TRIPLE SLIDES!
Newmar Bay Star Sport Class A gas motorhome 3226 highlights:
- Triple Slides
- Comfort Lounge Sofa
- 32" Bedroom TV
- Front Overhead Storage
- King Bed
What could be better than traveling the country while keeping all of your comforts with you? This coach lets you do just that! There are triple slides for plenty of space to move around once you park at the campground, and the buffet table with chairs will feel just like home. Relax on the comfort lounge sofa that is in direct view of the LED TV. The chef of your group can whip up a hearty lunch on the three burner cooktop, or us the microwave oven. This model includes tons of storage space, including two shirt wardrobes in the rear bedroom, two pantries, plus a third pantry that can also be used for miscellaneous storage.
With any Bay Star Sport Class A gas motorhome by Newmar you will appreciate heavy duty sway bars for a smooth ride where ever the road takes you, and the Ford TorqShift automatic overdrive transmission will allow you to easily tow your car along. The durable construction includes a BriteTEK roof with a walkable deck, gelcoated fiberglass exterior sidewalls, front and rear caps, and 5/8" foam insulation laminated in the sidewalls and ceiling so you can enjoy your coach for years to come. The driver will love the newly designed dash with integrated cruise control, a charging pad near the drivers seat, and an optional radio with a 10" monitor. Each Bay Star Sport includes a well-appointed galley with everything you need while you're away from home, including plenty of storage space, hardwood cabinet doors with hidden hinges, and new tile backsplash for a more luxurious look. And don't overlook the exterior with its full-paint Masterpiece finish, lit basement storage with taller doors and frames for more storage space, and hydraulic leveling jacks with a Bluetooth compatible touch pad!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# CA07075
Chassis: Ford F-53
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 32 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 22000 lbs |
| Dry Weight | 18437 lbs |
| Cargo Capacity | 3563 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 19943 |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford F-53 |
| Horsepower | 350 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 208 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 468 ft-lb |
| Refrigerator Type | Norcold |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 40" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 8000 lbs |
| Axle Weight Rear | 15000 lbs |
| LP Tank Capacity | 25 gals |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV, BR 32" LED TV |
| Awning Info | Carefree Travel'R Side Awning with Strip Lighting |
| Gross Combined Weight | 26000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1F66F5DN5L0A07075 |
Bay Star Sport 3226 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


