Used 2021 Leisure Travel Unity U24FX Motor Home Class B+ - Diesel
Leisure Travel Unity Class B+ diesel motorhome U24FX highlights:
- Murphy Bed
- Flexible Bath Door
- Sectional Sofa
- Adjustable Ottoman
- Two LED TVs
You will be impressed with this Unity Class B+ diesel motorhome because of the unique rear living space that has a sectional sofa, adjustable ottoman, and flexible bathroom door that will fold inward or outward depending on where you need the extra space. With a wardrobe, a bathroom medicine cabinet, and a large pull-out pantry, there is no doubt that you will be able to find storage space for all of your belongings, and having two living areas, a Murphy bed for nighttime, and a flush-mount LP cooktop to make meals will let you travel for however long you like.
You will finally attain vacation freedom when you own the Leisure Travel Unity Class B+ diesel motorhome! These high-class coaches are elegantly styled, and they are outfitted with beautiful décor and modern amenities. Within the cab, you will find an MBUX 10.25" touchscreen multimedia center that offers navigation, voice control, smart phone integration, and a rearview camera, and the coach's interior offers you an opening skylight with screen and shade that you can use to bring in some sunlight while you cook dinner or watch TV. Some of the entertainment features that make the Unity extra special are the Winegard ConnecT 2.0 Wi-Fi extender with 4G LTE and integrated TV antenna, the Smart Blu-Ray player, the exterior cable TV hook-up, and the USB outlets. All of this luxury exists on a 3.0L V6 turbo diesel engine and a Mercedes-Benz Sprinter 3500 dual rear wheel chassis.
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Stock# SAV7141X
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter 3500
Exterior Color: Champagne, Euro Sport, Graphite, White Suede, Denim, Glacier, Silver
Interior Color: Earth, Fog, Mountain
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 1 in |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Interior Color | Earth, Fog, Mountain |
| Exterior Color | Champagne, Euro Sport, Graphite, White Suede, Denim, Glacier, Silver |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 25.6 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 30.6 gals |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 21530 |
| Engine | 3L V6 |
| Chassis | Mercedes-Benz Sprinter 3500 |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Available Beds | Murphy |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | Three Way Double Door |
| Refrigerator Size | 6.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 15.8 gals |
| Water Heater Type | Instant |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 34 cu. ft. |
| TV Info | LR 28" TV, LR 24" TV |
| Awning Info | Powered Direct Response System Box with LED Lights |
| Shower Type | Standard |
| VIN | W1X8E33Y7LN117086 |
Unity U24FX Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


