Used 2021 Lance Lance Travel Trailers 1685 Travel Trailer
View all Lance Travel Trailers Floorplans
2021 1685 Features and Options
All-encompassing premium quality. The Lance Travel Trailer lines exemplify everything Lance Manufacturing Co. has learned in the last 60 years of building RVs. A lavish approach to everything from the entry door and windows to the lighting fixtures and systems punctuated by construction practices such as computer design, CNC cutting and composite materials.
What Our Customers Are Saying
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Contact us for price
Schaap's RV Traveland
Location: Sioux Falls, SD
Stock# 5586
Location: Sioux Falls, SD
Stock# 5586
Exterior Color: White
Stock# 5586
Exterior Color: White
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2021 1685 Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 21 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Exterior Color | White |
| Hitch Weight | 425 lbs |
| Dry Weight | 4457 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/ Electric |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/ Electric w/ DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power w/ LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
For more information
Contact Us
Lance Travel Trailers 1685 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


