Used 2021 KZ Sportsmen SE 301BHKSE Travel Trailer
Double Bunks / Queen Bed / Outdoor Kitchen
KZ Sportsmen SE travel trailer 301BHKSE highlights:
- Rear Private Bunkhouse
- U-Shaped Dinette
- Queen Bed
- Entertainment Center
- Outside Kitchen
The kiddos or your guests will love camping in this travel trailer with the rear private bunkhouse! The bunkhouse features a set of 26" x 70" double bunk beds, a set of 40" x 70" double bunk beds, and a TV closet. Once you have prepared a delicious meal with the three burner cooktop, you can head to the 80" U-shaped dinette to enjoy it. You can relax on the 64" sofa by the entertainment center while you let your food settle then head to the full bathroom and take a nice, hot shower in the 40" shower. The chef of your group will love being able to cook outdoors at the outside kitchen with a griddle and a refrigerator to keep their beverage cool while they cook. The 16' power awning will keep you protected rain or shine, and the exterior pass-through storage area is big enough to hold all of your camping chairs!
You don't have to break the bank with these budget-friendly KZ Sportsmen SE travel trailers! They are constructed with the KZ exclusive tough shield exterior metal, a one-piece Tufflex roofing material, and a 3/8" fully walk-on roof decking, plus an aerodynamic front profile with a smooth metal front for an easier tow. You can store your outdoor camping gear in the pass-through storage area with extra-large radius baggage doors, and the tinted windows give you privacy day or night. Each model comes with a long list of standard features, as well as two mandatory packages to make life a little easier at the campground. They even come Wi-Fi prepped and have electrical outlets in the bunk areas so you can stay connected everywhere you go!
Vehicle Details
Year: 2021
Make: KZ RV
Model: Sportsmen 301BHKSE
Condition: Used
Stock Number: M5061808-P
SR1 RV
612 Route 106N
Loudon, NH 03307
603-708-1041
M-F: 9am-5pm
Sat: 8am-3pm
Sun: 9am-1pm
*This unit has undergone a complete pre-delivery inspection (PDI) and functional systems check. Major systems (water, electrical, propane, appliances, etc.) have been tested and verified to operate properly at the time of sale, or any non-functioning systems have been disclosed. Typically eligible for 3 years coverage with an available service contract at $1,895 or $22/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 8.49% APR for 144/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 603-708-1041.
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# M5061808-P
Interior Color: Gunmetal
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Gunmetal |
| Hitch Weight | 890 lbs |
| GVWR | 8000 lbs |
| Dry Weight | 6150 lbs |
| Cargo Capacity | 1850 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 4 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V with Dual Temperature Control |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5260 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Power w/ Drip Rail and Spouts |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4EZTU3025M5061808 |
Sportsmen SE 301BHKSE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


