Used 2021 KZ Sportsmen LE 332BHKLE Travel Trailer
INCOMING UNIT - Please Call For Availability || Bunkhouse / Outdoor Kitchen / King Bed / Dual Entry
KZ Sportsmen LE travel trailer 332BHKLE highlights:
- Private Bunkhouse
- U-Shaped Dinette
- King Bed
- Dual Entry
- Outside Kitchen
- Pass-Through Storage
Your family of ten or big group of friends will love this Sportsmen LE travel trailer with its rear private bunkhouse, double slides, and outside kitchen with griddle. The bunkhouse includes three bunks and a jiffy sofa, plus there is a bench seat for your convenience and a slide out for more space. The full bath is right off of the bunkhouse, and it includes its own exterior entry door. You'll find the main entry door that leads to the living/kitchen area with flip-up solid steps. Within the large slide out, you'll find the U-shaped dinette and sofa that are great for relaxing, playing games, and additional sleeping space. The front private bedroom offers a walk-around king bed, dual closets for clothes, and a TV mount so that you can add a TV if you wish. You might even like to add a fireplace option in the main living area.
With any KZ Sportsmen LE travel trailer or toy hauler, you can experience a home away from home only a few steps away from nature and fun! Each model offers quality beginning with the one-piece seamless, walk-on Tufflex roofing material that has high solar reflectivity and is highly puncture and tear-resistant, plus it includes high thermal emissivity and sustainable material. The full kitchen amenities include seamless countertops with a deep undermount stainless steel kitchen sink, and the easy-to-clean residential-grade linoleum is a joy to have when spills occur. The mandatory Climate Package has a heated, enclosed and insulated underbelly so that you can travel any season you like to any destination. So choose the Sportsmen LE that fits your affordable camping lifestyle and enjoy the great outdoors!
*This unit has undergone a complete pre-delivery inspection (PDI) and functional systems check. Major systems (water, electrical, propane, appliances, etc.) have been tested and verified to operate properly at the time of sale, or any non-functioning systems have been disclosed. Typically eligible for 3 years coverage with an available service contract at $2,390 or $27/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 8.49% APR for 144/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# M5041203
Interior Color: Gunmetal
| Sleeps | 10 |
| Slides | 2 |
| Length | 37 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Gunmetal |
| Hitch Weight | 870 lbs |
| GVWR | 8800 lbs |
| Dry Weight | 7360 lbs |
| Cargo Capacity | 1440 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6490 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 20' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
Sportsmen LE 332BHKLE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


