Used 2021 KZ Connect C241RLK Travel Trailer
Great Weekend Camper!
APPLIANCES:
- REFRIGERATOR
- MICROWAVE
ELECTRICAL:
- FURNACE
- AIR CONDITIONER
- POWER CORD
EXTERIOR:
- POWER AWNING
- SLIDE OUT (1)
- SPARE TIRE KIT
- HEATED ENCLOSED UNDERBELLY
- POWER TONGUE JACK
- EXTERIOR SHOWER
- OUTSIDE KITCHEN
- EXTERIOR GRILL
INTERIOR:
- QUEEN BED
- FIREPLACE
KZ Connect travel trailer C241RLK highlights:
- 70" Sofa
- Master Suite
- Outdoor Kitchen
- Trunk Door
- Entertainment Center
Come connect with nature in this Connect travel trailer! The master suite is going to provide you with many nights of great sleep since it has a king-size bed, and the private entrance into the dual-entry bathroom is going to make it easy to slip into the radius shower discreetly. The kitchen has many features for easy meal prep, like the 21" stainless steel oven, the seamless countertops, the deep undermount stainless steel sink, the stainless steel microwave, and the 8-cubic foot refrigerator. Plus, there is also an outdoor kitchen that you can use while you are playing outside with the rest of the family.
The KZ Connect travel trailer is a trailer with extreme style and creative floorplans! Wrapped up in a lightweight package, the Connect has gorgeous interior décor and a high-end fiberglass exterior. You will find a fiberglass front cap with front windshield, a power front jack, exterior speakers, a spare tire, Equa-Flex suspension, nitrogen-filled tires, a leash latch, and a heated, insulated, and enclosed underbelly, and that's just the beginning. There is still plenty more to check out, like the well-appointed interior that has a kitchen skylight, an HDMI/USB charging port, LED motion-sensor lights, an electric fireplace, and upgraded linoleum flooring.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 5657AS
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 610 lbs |
| GVWR | 7265 lbs |
| Dry Weight | 5790 lbs |
| Cargo Capacity | 1475 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5180 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 18' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4EZTL2529M7011715 |
Connect C241RLK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


