Used 2021 Keystone RV Springdale 303BH Travel Trailer
**USED TWO SLIDE BUNKHOUSE**
Keystone Springdale travel trailer 303BH highlights:
- Private Bunkhouse
- Fireplace
- Booth Dinette
- Double Entry
- Outdoor Kitchen
Lots of space, a bunkhouse for the kids or your friends, an interior kitchen and an outdoor kitchen for the chef in the family, two entry doors, and so much more makes this Keystone Springdale travel trailer perfect for a larger family or group of friends to enjoy. The perfect feature for those who love cooking and dining outside is the outdoor kitchen. The second exterior entry makes accessing the bath easy from the outside, and the private bunkhouse features a flip-up bunk above a Fun Lounger, as well as another bunk above an entertainment center on the opposite side. And in the private front bedroom, you can enjoy a bit of seclusion from the rest of the trailer and get a great night's sleep.
With any Keystone Springdale travel trailer, fifth wheel and destination trailer, you will appreciate the 12V color-coded wiring with easy-to-trace circuits which is better than conventional RV wiring allowing a faster diagnosis for quicker repairs. Also included, the Blade high performance air flow system that delivers 30% more air flow and the streamlined heat distribution that uses in-floor heat vents for more efficiency for uninterrupted air flow. Some exterior features include the LCl SolidStep for a sturdy entrance, the pass-through storage compartment for larger outdoor gear, and Dexter E-Z Lube axles. The interior offers designer upholstered window valances, pressed kitchen countertops, and much more depending on the Springdale you choose.
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# 10941A
Interior Color: Dusk
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | Dusk |
| Hitch Weight | 970 lbs |
| Dry Weight | 7839 lbs |
| Cargo Capacity | 1931 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Quick Recovery DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power with LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
Springdale 303BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


