Used 2021 Keystone RV Springdale 295BH Travel Trailer
View all Springdale Floorplans
2021 295BH Features and Options
Call for details.
What Our Customers Are Saying
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Price:
$17,995
You Save: $2,000
Sale Price: $15,995
You Save: $2,000
Sale Price: $15,995
Pete's RV Center
Location: South Windsor, CT
Stock# 52224C
Location: South Windsor, CT
Stock# 52224C
Stock# 52224C
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2021 295BH Specifications
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 955 lbs |
| Dry Weight | 6999 lbs |
| Cargo Capacity | 2715 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 69 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 21' Power with LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 203_52224C |
For more information
Contact Us
Springdale 295BH Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

