Used 2021 Keystone RV Springdale 220RD Travel Trailer
Keystone Springdale travel trailer 220RD highlights:
- Private Bedroom
- Booth Dinette
- Sofa
- Pantry
- Pass-Through Storage
Getting away from work with your family and friends is easy to do with this Springdale travel trailer! You will have your own queen bed with dual closets and nightstands in the front bedroom, plus there is a divider to provide privacy when you need to change or have your own space away from the main area where the kiddos or your friends are sleeping on the furniture. When it's time for breakfast, you will find a full kitchen including a pantry, and a booth dinette to eat at or play games at when the weather isn't just right outside. And the full bathroom will keep everyone clean for whatever adventure is next!
With any Keystone Springdale travel trailer, fifth wheel and destination trailer, you will appreciate the 12V color-coded wiring with easy-to-trace circuits which is better than conventional RV wiring allowing a faster diagnosis for quicker repairs. Also included, the Blade high performance air flow system that delivers 30% more air flow and the streamlined heat distribution that uses in-floor heat vents for more efficiency for uninterrupted air flow. Some exterior features include the LCl SolidStep for a sturdy entrance, the pass-through storage compartment for larger outdoor gear, and Dexter E-Z Lube axles. The interior offers designer upholstered window valances, pressed kitchen countertops, and much more depending on the Springdale you choose.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
You Save: $1,100
Sale Price: $14,900
Stock# WU1182
| Sleeps | 5 |
| Length | 26 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 580 lbs |
| Dry Weight | 4799 lbs |
| Cargo Capacity | 2781 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Power with LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDT22029M3108106 |
Springdale 220RD Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


