Used 2021 Keystone RV Retreat 39RDEN Destination Trailer
Keystone Retreat destination trailer 39RDEN highlights:
- Four Slide Outs
- Dual Entry
- King Bed
- Separate Living Room
- Theater Seating
- Aluminum Exterior
This Retreat destination trailer is the unit you want to take a look at if you are planning on vacationing for a long period of time. This unit gives your guests space of their own if they want to use the sleeper sofas for their sleeping space at night. The private master suite has a king bed and plenty of storage options for your things in the armoire and dresser. There is a private entry door into the bathroom for convenience especially at night. The kitchen is nice and big, giving you plenty of space for prepping for meals, cooking them, and cleaning up afterward. Plus, the Haier four-door refrigerator will give you plenty of room for storing your perishables while you are away from home.
The Keystone Retreat destination trailer is a luxurious retreat in and of itself! You won't need to plan an extensive road trip because the Retreat gives you everything you need in one location. The heated and enclosed underbelly will protect your unit from inclement weather, and the sliding glass doors make the Retreat feel like home when the sun streams through in the early morning. You can add an optional power awning with LED lights to create an outdoor party space, and the 8' interior comes with a ceiling fan that you can use to cool down your living area. You'll also fully appreciate having a central vacuum when your weekend stays turn into month-long getaways.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# 325-24B
Interior Color: Bayview
| Sleeps | 6 |
| Slides | 4 |
| Length | 40 ft 11 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 8 ft |
| Interior Color | Bayview |
| Hitch Weight | 1440 lbs |
| Dry Weight | 11994 lbs |
| Cargo Capacity | 1446 lbs |
| Fresh Water Capacity | 53 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Haier Four Door |
| Refrigerator Size | 15 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 16 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" TV |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDT39R26MW260660 |
Retreat 39RDEN Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


