Used 2021 Keystone RV Premier Ultra Lite 24RKPR Travel Trailer
Wondering about fees? There are none.
APPLIANCES:
- REFRIGERATOR
- MICROWAVE
ELECTRICAL:
- FURNACE
- AIR CONDITIONER
EXTERIOR:
- POWER AWNING
- SLIDE OUT (2)
- SPARE TIRE KIT
- LADDER
- POWER TONGUE JACK
- EXTERIOR SHOWER
INTERIOR:
- QUEEN BED
Keystone Premier Ultra Lite 24RKPR travel trailer highlights:
- Queen Bed
- Dual Entry Bathroom
- Rear Kitchen
- Tri-Fold Sofa
- Pass-Through Storage
Imagine preparing your best home cooked meals in the rear kitchen of this travel trailer with the Furrion three burner range and oven! You can enjoy your meals at the free standing dinette and play a card game or head to the 68" tri-fold sofa to relax while you enjoy the entertainment center next to a coat closet. The sofa can even be switched out for the optional luxury cinema recliners. The dual entry bathroom makes it easy for everyone to access, especially those staying in the front private bedroom!
It's time you experience a premier camping experience with one of these Keystone RV Premier Ultra Lite travel trailers! Their full fiberglass front cap is equipped with Line-X rock guard to help protect your unit where ever you go. A roof ladder makes it easy to access and the optional Off the Grid Solar Camping package is a convenient feature you will definitely want to add. The expanded docking station comes with a water heater bypass valve, a winterization valve, and an antifreeze inlet which will make winterizing that much easier. The kitchens are decked out and will make it easy to prepare your best home cooked meals with the built-in spice rack, an under-range cookware drawer, and LG solid surface countertops made of nonporous materials to reduce bacteria growth and makes them easier to maintain. Come find your perfect model today!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# 5716AP
Exterior Color: Sonoma
Interior Color: Brilliant Silver
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | Brilliant Silver |
| Exterior Color | Sonoma |
| Hitch Weight | 655 lbs |
| Dry Weight | 5830 lbs |
| Cargo Capacity | 1896 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI with Quick Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LCD TV |
| Awning Info | 15' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4YDT24R28MD432396 |
Premier Ultra Lite 24RKPR Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


