Used 2021 Keystone RV Outback 340BH Travel Trailer
With 5% OFF Through December 18th
View all Outback Floorplans
2021 340BH Features and Options
Auto Level Jacks
What Our Customers Are Saying
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Arrowhead Camper Sales. Inc.
Location: Mayfield, KY
Stock# U52323
Location: Mayfield, KY
Stock# U52323
Exterior Color: Polar White
Interior Color: Patina, Mineral
Stock# U52323
Exterior Color: Polar White
Interior Color: Patina, Mineral
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2021 340BH Specifications
| Sleeps | 10 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Interior Color | Patina, Mineral |
| Exterior Color | Polar White |
| Hitch Weight | 1040 lbs |
| Dry Weight | 8752 lbs |
| Cargo Capacity | 1748 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V GE |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI w/Quick Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" Pop-Up HDTV |
| Awning Info | 20' Power Lighted w/Adjustable Arms |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
For more information
Contact Us
Outback 340BH Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


