Used 2021 Keystone RV Hideout 30BHKSWE Travel Trailer
Keystone Hideout travel trailer 30BHKSWE highlights:
- Private Bunkhouse
- Kitchen Island
- Outdoor Kitchen
- Opposing Slides
Space, space, and more space is what you will find throughout this double-slide Hideout travel trailer. With a private bunkhouse for your kids and a private bedroom for you, there is room for your whole family! Meal prep is a breeze in this kitchen because the island features extra counter space and a large sink, and you will certainly find enough storage space for your food with the pantry and the refrigerator. When the weather is nice, you will want to take advantage of the outdoor kitchen where you can easily prepare your dinner while watching your kids ride their bikes around the campsite.
For any trip, whether near or far, you will want a Hideout fifth wheel, travel trailer, destination trailer, or toy hauler by Keystone RV. These models are lightweight which makes them easy to hook up and tow. Just load up your belongings and head out for a weekend away in your own Hideout retreat. A few key features inside of each model include: blackout night shades, a central vacuum, and a Furrion Bluetooth radio, and the exterior is just as accommodating with its blue LED-lighted exterior speakers, fully walkable roof, Tru-fit™ slide construction, and the power awning. Don't wait any longer to enjoy your own private hideout with the Keystone Hideout!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
You Save: $3,000
Sale Price: $23,995
Stock# MN240811
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 11 in |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 948 lbs |
| Dry Weight | 7462 lbs |
| Cargo Capacity | 2286 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDT30B26MN240811 |
Hideout 30BHKSWE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


