Used 2021 Keystone RV Hideout 28BHSWE Travel Trailer
Keystone Hideout travel trailer 28BHSWE highlights:
- Pull-Out Ottoman
- U-Shaped Dinette
- Outdoor Kitchen
- Double-Size Bunks
- Fireplace
Load up your family and come see just how easy camping can be in this single-slide Hideout travel trailer. Your kids will enjoy the double-size bunks because they will be able to bring along friends since this trailer can sleep eight people. You will make plenty of memories together around the U-shaped dinette as you swap adventure stories from the day, or you can gather outside by the outdoor kitchen. Another key feature is the two entry doors that allow you to easily slip back inside after going out for an evening walk under the stars.
For any trip, whether near or far, you will want a Hideout fifth wheel, travel trailer, destination trailer, or toy hauler by Keystone RV. These models are lightweight which makes them easy to hook up and tow. Just load up your belongings and head out for a weekend away in your own Hideout retreat. A few key features inside of each model include: blackout night shades, a central vacuum, and a Furrion Bluetooth radio, and the exterior is just as accommodating with its blue LED-lighted exterior speakers, fully walkable roof, Tru-fit™ slide construction, and the power awning. Don't wait any longer to enjoy your own private hideout with the Keystone Hideout!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# R012540538
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 9 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 820 lbs |
| Dry Weight | 6768 lbs |
| Cargo Capacity | 2852 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 38" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 50" LED HDTV |
| Awning Info | 18' Power |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDT28B26M7240538 |
Hideout 28BHSWE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


