Used 2021 Keystone RV Hideout 250BH Travel Trailer
Introducing the 2021 Hideout 250BH
Keystone Hideout travel trailer 250BH highlights:
- Exterior Camp Kitchen
- Rear Corner Bathroom
- Double-Size Bunks
- 72" Sofa with Storage
- Fireplace
The whole family will love camping in this Hideout travel trailer! It features a front private bedroom with a queen-size bed for you to enjoy a good night's rest and a rear set of 52" x 74" bunk beds for the kids. The central vacuum is conveniently located in the kitchen, and the pull-out pantry is by the fireplace so that you can grab a snack before turning on the fireplace. The rear corner bathroom has a 38" walk-in shower for you to get squeaky clean and a closet just outside the bathroom for your storage needs. There is also storage underneath the sofa that doubles as seating, as well as a front exterior pass-through storage area and a rear exterior storage access!
For any trip, whether near or far, you will want a Hideout fifth wheel, travel trailer, destination trailer, or toy hauler by Keystone RV. These models are lightweight which makes them easy to hook up and tow. Just load up your belongings and head out for a weekend away in your own Hideout retreat.
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# 72
Interior Color: Lodge, Albany
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Interior Color | Lodge, Albany |
| Hitch Weight | 810 lbs |
| Dry Weight | 6077 lbs |
| Cargo Capacity | 1723 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 69 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R14C |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 38" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 lbs |
| Water Heater Type | Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDT25028M7242941 |
Hideout 250BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


