Used 2021 Keystone RV Cougar Half-Ton 29RLKWE Travel Trailer
Keystone Cougar Half-Ton travel trailer 29RLKWE highlights:
- Outside Kitchen
- Opposing Slides
- Master Suite
- Sleeper Sofa
- Theater Seating
With opposing slides in the main living area, you'll have plenty of space to sit back and relax in this Cougar Half-Ton travel trailer! While you wait for dinner to be prepared on the 21" Furrion range, you can put your feet up on the 68" tri-fold sleeper sofa or theater seating while you watch something at the entertainment center, and you can also add an optional fireplace to the entertainment center. You can even head to the front master suite where you can grab a change of clothes from the wardrobe slide.
The Keystone Cougar Half-Ton fifth wheel and travel trailers are known as one of America's favorites for a reason! Some of those reasons are the exclusive features that come from Keystone, like the preparations for 4G and Wi-Fi, the in-floor heating ducts, and the Hyper Deck flooring. The Cougar Half-Ton has a Climate Guard protection package to keep you safe during inclement weather, and you'll also find an iN-Command Generation 3 with global connect. Use the 21" Furrion range with Piezo ignition to create all of those familiar meals from home, and add on the optional Off The Grid Solar Camping Package that comes with a roof-mounted solar panel, 30 AMP solar charging system, 2,000W pure sine inverter, and four inverted outlets.
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
You Save: $3,001
Sale Price: $29,999
Stock# 48579
Interior Color: Twig
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 33 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Interior Color | Twig |
| Hitch Weight | 810 lbs |
| Dry Weight | 7707 lbs |
| Cargo Capacity | 1793 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric Rapid Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | 9' Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDT29R28MC501932 |
Cougar Half-Ton 29RLKWE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


