Used 2021 Keystone RV Cougar Half-Ton 25RDS Travel Trailer
Keystone Cougar Half-Ton travel trailer 25RDS highlights:
- Private Bedroom
- 68" Tri-Fold Sleeper Sofa
- Walk-Through Bath
- Fireplace
- Dual Entry
- Pass-Through Storage
This Cougar Half-Ton travel trailer has an excellent dining area with its huge rear U-shaped dinette! Right next to the dinette is a large slide out that holds the 68" tri-fold sleeper sofa, 8-cubic foot refrigerator, and pantry. The kitchen has been excellently appointed with a Furrion range, foil-wrapped seamless countertops, a stainless steel undermount sink, and a microwave, and you will be grateful that you can access both sides of the walk-through bathroom. The private bedroom is ultra convenient with its exterior entrance, king-size bed, and wardrobe/nightstands on either side of the bed.
The Keystone Cougar Half-Ton fifth wheel and travel trailers are known as one of America's favorites for a reason! Some of those reasons are the exclusive features that come from Keystone, like the preparations for 4G and Wi-Fi, the in-floor heating ducts, and the Hyper Deck flooring. The Cougar Half-Ton has a Climate Guard protection package to keep you safe during inclement weather, and you'll also find an iN-Command Generation 3 with global connect. Use the 21" Furrion range with Piezo ignition to create all of those familiar meals from home, and add on the optional Off The Grid Solar Camping Package that comes with a roof-mounted solar panel, 30 AMP solar charging system, 2,000W pure sine inverter, and four inverted outlets.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# 509754
Exterior Color: WHITE
Interior Color: BROWN
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 10 in |
| Interior Color | BROWN |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 885 lbs |
| GVWR | 9000 lbs |
| Dry Weight | 6507 lbs |
| Cargo Capacity | 2589 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric Rapid Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | 18' Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDT25R2XMV509754 |
Cougar Half-Ton 25RDS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


