Used 2021 Keystone RV Cougar 316RLS Fifth Wheel
THIS RV IS SOLD. OVER 3000 MORE IN STOCK. CALL 817-645-8100
Keystone Cougar fifth wheel 316RLS highlights:
- Dual-Sink Vanity
- Kitchen Island
- Queen Bed Slide
- Tri-Fold Sleeper Sofa
- Two Awnings
- MORRyde Solid Step
Whether you are a full-timer or family weekend warrior, you will find sleeping space for five to six when you utilize the furniture at night. The spacious living and kitchen area offers theater seating, a tri-fold sleeper sofa and a legless dinette table. Now you might like to change out a few things and add a free standing dinette option and/or a larger refrigerator option. The kitchen island gives you extra space to prep and serve meals, a double sink with faucet and sprayer, plus the hutch and pantry will give you more storage. You can take turns getting ready in the bathroom, two at a time with the two sinks. Retire to your master bedroom at night complete with a queen bed slide and storage underneath as well as a full height wardrobe and a space prepped for a washer/dryer option.
With any Keystone Cougar fifth wheel and toy hauler you will experience the MaxTurn technology which enables you to maneuver easily into the campsite, and the electric four-point auto leveling system makes it easy to set up too! The heavy duty axles with never-adjust brakes and Road Armor™ shock absorbing equalizer makes for a smooth trip. With a Climate Guard protection package and 12V electric heat pads on all holding tanks, you can camp anytime of the year. The 5/8" one-piece DynaSpan® flooring is easy to clean so live out your dreams, choose your favorite Cougar today!
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Stock# 215884A
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft 9 in |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Hitch Weight | 1900 lbs |
| Dry Weight | 10436 lbs |
| Cargo Capacity | 1864 lbs |
| Fresh Water Capacity | 81 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 12 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Rapid Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | 10' & 13' Power |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF31624M2508009 |
Cougar 316RLS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


