Used 2021 Keystone RV Alpine 3712KB Fifth Wheel
Large Rear Bath / Front Living / Kitchen Island / Dual Awnings
Keystone RV Alpine fifth wheel 3712KB highlights:
- Separate Living Area
- Dual Sink Bath
- Two Pantries
- Kitchen Island
- Patent-Pending Windshield
- LCI Solid Step
The whole family will enjoy camping in this Alpine fifth wheel! The private bedroom is decked out in comfortable features like the king bed with storage underneath, two wardrobes for your hanging clothes, and a chest with a TV space above it. You even have access to the rear full bathroom which features a double sink vanity so that two can get ready at once, a walk-in shower, and an area prepped for the optional washer and dryer. The front living area offers a separate space to relax and unwind while watching the 50" LED TV with fireplace below or gazing out the windshield. There is plenty of seating and sleeping space as well. Cooking in the kitchen will be a breeze too thanks to the kitchen island, the convection microwave, and the walk-in pantry! You might even like to upgrade the 18 cu. ft. gas/electric refrigerator to a residential refrigerator option.
When you choose an Alpine fifth wheel by Keystone RV, you are choosing luxury, innovation, modern style and so much more! The stunning Aspen Oak cabinetry with contrasting Renewed Oak accents and vintage wire mesh glass inserts, the polished natural stone solid surface countertops, and the varied plank width resilient flooring throughout are just a few highlights inside. Some other noteworthy features include the high-fidelity video and audio to withstand road vibration with three, separately controlled sound zones with smartphone app capability, and the iN-Command system with oversized touchscreen monitor giving you control of the slides, awnings, and HVAC. Each Alpine is built with 100" wide body construction, a dual 15,000 BTU Whisper Quiet A/C system, a Nautilus On-Demand water heater for instant, endless hot water, and insulated wrapped tanks with 12 volt heat pads allowing you to travel every season.
*This unit has undergone a complete pre-delivery inspection (PDI) and functional systems check. Major systems (water, electrical, propane, appliances, etc.) have been tested and verified to operate properly at the time of sale, or any non-functioning systems have been disclosed. Typically eligible for 3 years coverage with an available service contract at $2,850 or $29/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 8.49% APR for 180/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# ME781613
Exterior Color: Black Diamond, Champagne
Interior Color: Stanton
| Sleeps | 6 |
| Slides | 5 |
| Length | 41 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Interior Color | Stanton |
| Exterior Color | Black Diamond, Champagne |
| Hitch Weight | 2810 lbs |
| Dry Weight | 14013 lbs |
| Cargo Capacity | 2487 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Tire Size | ST235/85R16G |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 50" LED TV |
| Awning Info | 14' and 14' Carefree with Adjustable Arms |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
Alpine 3712KB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


