Used 2021 Jayco Jay Flight SLX Western Edition 287BHSW Travel Trailer
Jayco Jay Flight SLX Western Edition travel trailer 287BHSW highlights:
- Dual Entry
- Double-Size Bunks
- Private Bedroom
- Walk-In Shower
- U-Shaped Dinette
- Pass-Through Storage
This Jay Flight SLX Western Edition travel trailer is extremely family-friendly with its two entry doors, large slide out, entertainment center, private bedroom, and double-size bunks. When you come inside through the main entry door, you'll find a bench storage which makes it easier to put on your shoes before heading out, and the open kitchen is where you will find everyone gravitating to find a snack in the pantry or a drink in the 6 cubic foot stainless steel refrigerator. You can sit back with your food on the U-shaped dinette or jackknife sofa, or you can head outside to grab some fresh air underneath the 18' power awning with LED lights and speakers.
Navigate the rocky terrain of the western part of the country with the Jayco Jay Flight SLX Western Edition travel trailer! These trailers have been built to accommodate the nuances found within the western landscape. Built with a fully integrated A-frame, a Magnum Truss roof system, electric self-adjusting brakes, and Goodyear Endurance tires, the Jay Flight SLX Western Edition is ready to tackle your adventures. Some other features that you will find especially helpful throughout your journeys are the power awning with LED lights and speakers, the front diamond plate, the Keyed-Alike entry and baggage doors, and the patent-pending JaySMART LED lighting.
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Stock# CN1326
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 403 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 875 lbs |
| GVWR | 8150 lbs |
| Dry Weight | 6100 lbs |
| Cargo Capacity | 2050 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' Power with Speakers and LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBJ0BRXM75X0084 |
Jay Flight SLX Western Edition 287BHSW Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


