Used 2021 Jayco Jay Flight SLX Western Edition 174BH Travel Trailer
Jayco Jay Flight SLX Western Edition travel trailer 174BH highlights:
- Queen Bed
- Bunk Beds
- Kitchen Pantry
- Sleeps Five
- Large Front Window
This Jay Flight SLX Western Edition travel trailer lets you explore without worry! Up at the front of this model you will find a queen-size bed that has a privacy curtain which can be used to create an area that is somewhat private to sleep in. Whether you are traveling with your kids or with other friends, you'll be able to offer them a set of bunk beds to sleep on, and you can even transform the booth dinette into an additional sleeping area. The whole group will be grateful to find a tub/shower to rinse off in, and the bathroom skylight will bring in some sunshine to this space.
Navigate the rocky terrain of the western part of the country with the Jayco Jay Flight SLX Western Edition travel trailer! These trailers have been built to accommodate the nuances found within the western landscape. Built with a fully integrated A-frame, a Magnum Truss roof system, electric self-adjusting brakes, and Goodyear Endurance tires, the Jay Flight SLX Western Edition is ready to tackle your adventures. Some other features that you will find especially helpful throughout your journeys are the power awning with LED lights and speakers, the front diamond plate, the Keyed-Alike entry and baggage doors, and the patent-pending JaySMART LED lighting.
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $11,464
Sale Price: $10,978
Stock# M17J1214
| Sleeps | 5 |
| Length | 21 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 9 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 300 lbs |
| GVWR | 3750 lbs |
| Dry Weight | 3075 lbs |
| Cargo Capacity | 675 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Grey Water Capacity | 19.9 gals |
| Black Water Capacity | 19.9 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 10' Power with LED Lights & Speakers |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | IUJBJ0AJ4M17J1214 |
Jay Flight SLX Western Edition 174BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


