Used 2021 Jayco Jay Flight 183RB Travel Trailer
The Jayco Jay Flight 183RB delivers easy towing, smart space design, and all-season comfort in a lightweight camper that sleeps up to four, featuring a rear bath layout, a roomy queen bed, and reliable Jayco construction built for effortless adventures.
Jayco Jay Flight SLX Western Edition travel trailer 183RB highlights:
- Full Rear Bath
- Dinette Slide
- 10' Power Awning
- Semi-Private Bedroom
Wherever it is that you go, make this Jay Flight SLX Western Edition travel trailer a part of the fun! With a full rear bathroom, you have more privacy as you get ready each morning underneath the bathroom skylight, and you also have more space in this trailer thanks to the single slide. Step outside to take in the fresh air and enjoy the added shade that comes from the 10' power awning. After all of the fun and excitement of the day, you'll have no problem drifting off to sleep on your queen-size bed, and you can even draw the privacy curtain to close this space off from the rest of the trailer.
Navigate the rocky terrain of the western part of the country with the Jayco Jay Flight SLX Western Edition travel trailer! These trailers have been built to accommodate the nuances found within the western landscape. Built with a fully integrated A-frame, a Magnum Truss roof system, electric self-adjusting brakes, and Goodyear Endurance tires, the Jay Flight SLX Western Edition is ready to tackle your adventures. Some other features that you will find especially helpful throughout your journeys are the power awning with LED lights and speakers, the front diamond plate, the Keyed-Alike entry and baggage doors, and the patent-pending JaySMART LED lighting.
Why Buy from Campers Inn RV of Atlanta?
-
Expert Guidance: Our team of RV enthusiasts is here to help you find the perfect RV that fits your lifestyle. We offer personalized advice and support throughout your RV buying journey.
-
Comprehensive Service: From financing options to maintenance services, we provide a full suite of services to make your RV ownership experience smooth and enjoyable.
-
Customer Satisfaction: We pride ourselves on delivering exceptional customer service. Your happiness and satisfaction are our top priorities.
-
Competitive Pricing: We offer the best value for your investment with competitive pricing and exclusive offers that you won’t find anywhere else.
Interested or Have Questions?
We invite you to call us at (404)377-8000 or stop by our showroom to view this and other travel trailers in person. Our team is here to help you explore floorplans, features, and financing options to find the right fit for your adventures!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
You Save: $8,803
Sale Price: $14,995
Stock# 780000173
Exterior Color: Light Blue
Interior Color: Light Brown
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 21 ft 1 in |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 9 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Interior Color | Light Brown |
| Exterior Color | Light Blue |
| Hitch Weight | 290 lbs |
| GVWR | 4150 lbs |
| Dry Weight | 3075 lbs |
| Cargo Capacity | 880 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Grey Water Capacity | 19.9 gals |
| Black Water Capacity | 19.9 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 10' Power with LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBJ0AJ6M17E0144 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


