Used 2021 Jayco Jay Feather 25RB Travel Trailer
Jayco Jay Feather travel trailer 25RB highlights:
- Full Rear Bathroom
- Walk-In Pantry
- Booth Dinette
- Outside Kitchen
- Exterior Storage
Looking for convenience and privacy in your next RV? Well this full rear bathroom has lots of room for you to move around as you get ready each morning in privacy! The front private bedroom has a walk-around 60" x 75" queen bed with wardrobes on either side to keep your clothes looking their best. You can enjoy home cooked meals while at the campsite thanks to the three burner cooktop and 6 cu. ft. refrigerator, plus there is a walk-in pantry to store all of your favorite snacks. The jackknife sofa and booth dinette within the slide out offer comfortable places to relax, yet you can switch the jackknife sofa out for the optional tri-fold sofa or the optional theater seating. You can even cook breakfast outdoors using the outside kitchen and stay protected from the elements by the 19' power awning!
With any Jay Feather travel trailer by Jayco, you will experience an easy-to-tow, lightweight dual axle RV that is built on an American-made frame with an aerodynamic, rounded front profile with a diamond plate to protect against road debris, and includes Azdel composite in the perimeter walls, and Stronghold VBL vacuum-bonded, laminated floor and walls, plus the Magnum Truss roof system. Also included are features in the Customer Value package, and the Sport package which offers aluminum tread entry steps, roof-mount solar prep, an LED TV, and the Glacier package which includes an enclosed underbelly. The interior provides residential-style kitchen countertops with a decorative backsplash, residential plank-style vinyl flooring for easy care, a decorative wallboard for style, and ball-bearing drawer guides with 75 lb. capacity to mention a few of the amenities. Choose your favorite today!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $2,500
Sale Price: $22,496
Stock# 9360
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 660 lbs |
| GVWR | 7250 lbs |
| Dry Weight | 5825 lbs |
| Cargo Capacity | 1425 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 61 gals |
| Black Water Capacity | 22.5 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 14500 btu |
| TV Info | LED TV |
| Awning Info | 19' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
Jay Feather 25RB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


