Used 2021 Jayco Jay Feather 24RL Travel Trailer
Awesome Couples or Small Family Trailer!
Jayco Jay Feather travel trailer 24RL highlights:
- Rear Living Room
- Queen Bed
- Jackknife Sofa
- Exterior Fridge
- Aluminum-Tread Steps
Looking for storage and counter space in your rear living area, well you have found it! The kitchen counter next to the jackknife sofa allows you to utilize this area as you like and not just for preparing meals while the overhead cabinets give you a place to store items up and away. And you can dine at the booth dinette slide while watching the LED TV after whipping up a warm meal using the Furrion range including an oven and three burner recessed glass cooktop. At night you can get cleaned up in the 34" radius shower in the double entry bathroom then retire to your own walk-around queen bed with nightstands and wardrobes on each side.
The Jayco Jay Feather travel trailers provide peace of mind with a superior construction process offering Stronghold VBL aluminum-framed vacuum-bonded lamination on every sidewall, rear wall and slide room wall on an American-made Norco frame with an integrated A-frame. Also included are American-made Goodyear tires and Dexter axles with self-adjusting electric brakes and galvanized steel wheel wells, and a 3/4 flush-mount fiberglass cap with blue LED lighting. The Sport Package is mandatory and offers a roof ladder, enhanced graphics package, roof-mount solar prep, and the Glacier package to mention a few features. The interior provides screwed and glued cabinetry, LED lighting throughout, a decorative backsplash and smoked glass decorative inserts on select overhead cabinets for style, plus much more depending on the Jay Feather you choose.
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
You Save: $2,007
Sale Price: $19,978
Stock# TOU1109
Interior Color: Vintage Washed Grey, Modern Farmhouse
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Vintage Washed Grey, Modern Farmhouse |
| Hitch Weight | 650 lbs |
| GVWR | 6500 lbs |
| Dry Weight | 5568 lbs |
| Cargo Capacity | 932 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 30.5 gals |
| Black Water Capacity | 30.5 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LED TV |
| Awning Info | 20' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBJ0BN7M1J60102 |
Jay Feather 24RL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


