Used 2021 Jayco Jay Feather 16RK Travel Trailer
Clean Trade In! Located in Richfield, WI (262) 674-1577Jayco Jay Feather travel trailer 16RK highlights:
- Theater Sofa Slide
- Dual End Tables
- Rear Kitchen
- Queen Bed
- Exterior Storage
- Aluminum-Tread Steps
You can cook for your spouse and your RVing friends with the Furrion range including a three burner recessed glass cooktop and microwave. The rear kitchen also offers a 6 cu. ft. refrigerator and table storage. You will find a pantry and spice rack near the entry wardrobe. The theater seats include rotational TV trays or you might like to choose the U-dinette option. At night you can get cleaned up in the full bathroom then fall quickly to sleep on your own queen bed with a nightstand, overhead shelf, and privacy curtain. And the next morning, grab your coffee and relax under the 13' power awning.
The Jayco Jay Feather travel trailers provide peace of mind with a superior construction process offering Stronghold VBL aluminum-framed vacuum-bonded lamination on every sidewall, rear wall and slide room wall on an American-made Norco frame with an integrated A-frame. Also included are American-made Goodyear tires and Dexter axles with self-adjusting electric brakes and galvanized steel wheel wells, and a 3/4 flush-mount fiberglass cap with blue LED lighting. The Sport Package is mandatory and offers a roof ladder, enhanced graphics package, roof-mount solar prep, and the Glacier package to mention a few features. The interior provides screwed and glued cabinetry, LED lighting throughout, a decorative backsplash and smoked glass decorative inserts on select overhead cabinets for style, plus much more depending on the Jay Feather you choose.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
You Save: $4,150
Sale Price: $17,995
Stock# 107130A
| Sleeps | 2 |
| Slides | 1 |
| Length | 22 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 465 lbs |
| GVWR | 6000 lbs |
| Dry Weight | 4755 lbs |
| Cargo Capacity | 1245 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 30.5 gals |
| Black Water Capacity | 30.5 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LED TV |
| Awning Info | 13' Power with LED Lighs |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBJ0BK2M1J20225 |
Jay Feather 16RK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


