Used 2021 Jayco Eagle HT 28.5RSTS Fifth Wheel
Jayco Eagle HT fifth wheel 28.5RSTS highlights:
- Kitchen Island
- Dual Opposing Slides
- Tri-Fold Sofa
- Outside Kitchen
- LED Fireplace
- Auto-Leveling
You will love the open space you have in this half-ton-towable Eagle HT fifth wheel thanks to the dual opposing slides in the main living area. There is also a bedroom wardrobe slide with a window for more space and cross-ventilation. Freshen up each day in the dual-entry bath before heading to the kitchen to prepare breakfast on the stainless steel range. You may even choose to make the pancakes outdoors on the outside kitchen! Whether you're relaxing on the theater seating, playing a game at the free-standing table, or cleaning up at the kitchen island, you will truly love your time spent in this fifth wheel!
With each Jayco Eagle HT fifth wheel or travel trailer, you will enjoy all-season camping with the Climate Shield zero-degree tested weather protection that includes a fully enclosed and heated underbelly. The industry-exclusive HELIX Cooling System with a 15,000 BTU "Whisper Quiet" A/C system provides a quieter and more efficient system for your comfort. These models include the JAYCOMMAND Smart RV system powered by BMPRO which allows you to control your unit's functions right from your smartphone or tablet. Inside, you will enjoy the residential queen Serta mattress with under-bed storage, the bathroom skylight to allow natural light in, the stainless steel kitchen sink, and dual USB charging ports in the kitchen and bedroom so that you can keep your gadgets charged and ready to go.
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $2,000
Sale Price: $34,900
Stock# W1153ACB
Exterior Color: AMERICAN CRAFTSMAN
Interior Color: AMERICAN CRAFTSMAN
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 32 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 12 ft 5 in |
| Int Height | 8 ft 5 in |
| Interior Color | AMERICAN CRAFTSMAN |
| Exterior Color | AMERICAN CRAFTSMAN |
| Hitch Weight | 1690 lbs |
| GVWR | 10995 lbs |
| Dry Weight | 9345 lbs |
| Cargo Capacity | 1650 lbs |
| Fresh Water Capacity | 81 gals |
| Grey Water Capacity | 75.5 gals |
| Black Water Capacity | 43 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | 14' Electric w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1UJCJ0BR4M1PR0232 |
Eagle HT 28.5RSTS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


