Used 2021 Jayco Eagle HT 28.5RSTS Fifth Wheel
Rear Living | Outdoor Kitchen | Call 843-845-9477 for info today!
Jayco Eagle HT fifth wheel 28.5RSTS highlights:
- Kitchen Island
- Dual Opposing Slides
- Tri-Fold Sofa
- Outside Kitchen
- LED Fireplace
- Auto-Leveling
Spacious and Stylish Living
Enjoy the open concept design of the Jayco Eagle HT 28.5RSTS fifth wheel, featuring dual opposing slides that expand the main living area for a roomy and inviting feel. The tri-fold sofa offers extra sleeping space for guests, while the entertainment center with an LED fireplace creates a cozy atmosphere perfect for relaxing after a long day of adventure.
Chef-Inspired Kitchen
The centerpiece of this layout is the kitchen island with a large stainless steel sink and extra counter space for meal prep. Cook up your favorite dishes on the stainless steel range or step outside to the outdoor kitchen to make breakfast in the fresh air. The free-standing table with chairs makes a great place for meals or game nights.
Comfortable Bedroom and Bath
Start each morning refreshed in the dual-entry bath that includes a spacious shower and easy access from both the hallway and bedroom. The private front bedroom features a wardrobe slide with a window for added space and ventilation, plus a comfortable queen bed with storage beneath.
Built for Every Season
- Climate Shield™ zero-degree tested weather protection for all-season camping
- Fully enclosed and heated underbelly
- HELIX Cooling System with 15,000 BTU “Whisper Quiet” A/C
- JAYCOMMAND® Smart RV system powered by BMPRO for mobile control
- Auto-leveling system for easy setup
Luxury Interior Touches
- Residential queen Serta mattress with under-bed storage
- Stainless steel kitchen sink
- Bathroom skylight for natural light
- Dual USB charging ports in kitchen and bedroom
Disclaimer: Contact us today to confirm availability, features, and options. Specifications are subject to change without notice.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 100393A
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 32 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 12 ft 5 in |
| Int Height | 8 ft 5 in |
| Hitch Weight | 1690 lbs |
| GVWR | 10995 lbs |
| Dry Weight | 9345 lbs |
| Cargo Capacity | 1650 lbs |
| Fresh Water Capacity | 81 gals |
| Grey Water Capacity | 75.5 gals |
| Black Water Capacity | 43 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | 14' Electric w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1UJCJ0BR0M1PR0115 |
Eagle HT 28.5RSTS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


