Used 2021 Jayco Eagle HT 25.5REOK Fifth Wheel
REAR ENTERTAINMENT! 2 SLIDE OUTS! LIGHTWEIGHT!
Jayco Eagle HT fifth wheel 25.5REOK highlights:
- Entertainment Center
- Bedroom Wardrobe Slide
- Rotational Pin Box and Auto-Leveling
- Hide-A-Bed Sofa
- Outside Kitchen
This popular half-ton-towable Eagle HT fifth wheel features a shorter length, so you can fit into state and national parks with ease. The 19' electric awning and outside kitchen will create an outdoor living space you are sure to love. Inside, you can relax on the hide-a-bed or play a game at the free-standing table with chairs. Store paper goods and snacks in the walk-in pantry. After you've explored all day, get freshened up in the dual-entry bath that includes a shower skylight. The master suite is sure to provide a great night's rest with its queen bed, and you'll find plenty of storage space in the wardrobe slide!
With each Jayco Eagle HT fifth wheel, you will enjoy all-season camping with the Climate Shield zero-degree tested weather protection that includes a fully enclosed and heated underbelly. The industry-exclusive HELIX Cooling System with a 15,000 BTU "Whisper Quiet" A/C system provides a quieter and more efficient system for your comfort. These models include the JAYCOMMAND Smart RV system powered by BMPRO which allows you to control your unit's functions right from your smartphone or tablet. Inside, you will enjoy the residential queen Serta mattress with under-bed storage, the bathroom skylight to allow natural light in, the stainless steel kitchen sink, and dual USB charging ports in the kitchen and bedroom so that you can keep your gadgets charged and ready to go.
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
You Save: $2,490
Sale Price: $36,995
Stock# 6474
Interior Color: American Craftsman, Modern Farmhouse
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Int Height | 8 ft 5 in |
| Interior Color | American Craftsman, Modern Farmhouse |
| Hitch Weight | 1440 lbs |
| GVWR | 9995 lbs |
| Dry Weight | 8290 lbs |
| Cargo Capacity | 1705 lbs |
| Fresh Water Capacity | 81 gals |
| Grey Water Capacity | 75.5 gals |
| Black Water Capacity | 43 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen, Sofa |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 19' Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | PA0107 |
Eagle HT 25.5REOK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


