Used 2021 inTech RV Luna Platinum Teardrop Trailer
inTech RV Luna Platinum teardrop trailer highlights:
- Integrated Rear Bumper
- Elegant Decals
- Large Farmhouse Sink
- 60" x 80" Bed Size
- Molded Side Fenders
When you're ready to seek adventure and enjoy nature, choose this teardrop trailer that is sure to turn heads as you travel to your destination. This model features a tongue weight of 260-270 lbs. and a carrying capacity of 350-425 lbs. so you can easily tow your unit to your favorite campground. There are four exterior paint options for you to choose from so you can make it your own. Inside, you'll find plenty of storage space, including two upper cubbies, one overhead cabinet, plus two front bench cabinets to store board games or flashlights. You can rest up from your travels on the queen-sized sleeping space then head outside to prepare lunch on the two burner stainless steel cooktop.
Each Luna teardrop trailer by inTech RV is constructed with an all-aluminum, all-tube, cage frame, a one piece fiberglass roof, plus bubble foil R7 insulation to provide a durable unit made to last. You will always stay cool with the 8,000 BTU A/C and the MaxxAir vent fan. Each model includes an outside kitchen with a 40qt. 12V cooler to store your cold food, a stainless steel cooktop, plus plenty of storage space for all your necessities. Inside, you'll enjoy the Infinity Woven flooring, two tinted windows with shades and screens, a Bluetooth stereo with four speakers and a 32" TV, plus USB ports and outlets to keep your phone and tablet charged. You'll appreciate the 1,775 lbs. to 1,850 lbs. dry weights for easy towing and there are many optional features to choose from, like the Sunseeker awning, the windshield covering, a fireplace, plus more! Choose your favorite layout today
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# CLU006293
| Sleeps | 2 |
| Length | 15 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 10 in |
| Ext Height | 6 ft 8 in |
| Int Height | 4 ft 6 in |
| Hitch Weight | 270 lbs |
| GVWR | 2200 lbs |
| Dry Weight | 1850 lbs |
| Cargo Capacity | 425 lbs |
| Fresh Water Capacity | 8.5 gals |
| Tire Size | ST205/75R15 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Cooler |
| Cooktop Burners | 2 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| AC BTU | 8000 btu |
| TV Info | 32" TV |
| Axle Count | 30 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| VIN | 7H0TL1318MN006293 |
Luna Platinum Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


