Used 2021 Highland Ridge RV Silverstar SF378RBS Fifth Wheel
Highland Ridge Silverstar fifth wheel SF378RBS highlights:
- Separate Living Area
- Dual Sink Vanity
- Walk-In Pantry
- Hutch
- Kitchen Island
- Outdoor Kitchen
A separate living area just like at home allows you to watch the 55" LED HDTV along the front wall with a fireplace below without anyone walking in front of you. You can sit on the tri-fold sofas within opposing slides or the pub chair while the cook makes meals in the spacious separate kitchen with stainless steel appliances, a walk-in pantry, a kitchen island and a free-standing dinette within a slide for dining. The master suite gives you a space savings sliding door, a walk-around queen bed with nightstands, wardrobes and a rear full bathroom with dual sink vanity and a space prepped for a washer/dryer option to keep all the linens clean while away.
Each Silverstar fifth wheel by Highland Ridge RV is built with a PVC roofing membrane, a painted fiberglass front cap with LED lights, and LevelLoc automatic leveling with JT's Strong Arms with either 4-point or 6-point depending on the model. The enclosed outside docking station, the heated and enclosed underbelly, the two air conditioners, and the high performance furnace will allow you to travel all year long comfortably. The ACCU-SLIDE slide system gives you 42" deep slide outs with four-corner compression allowing you to place the slide out partially or fully and will be sealed in all positions. The Silverstar is Wi-Fi ready, and includes motion sensor lighting in the bedroom and hallway, a flush-mount fireplace, raised panel hardwood cabinet doors and crown modeling. Choose to travel anywhere but feel like you haven't left any comforts behind when you have a Silverstar!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
You Save: $10,000
Sale Price: $39,995
Stock# 18320B
| Sleeps | 6 |
| Slides | 5 |
| Length | 43 ft |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Int Height | 8 ft 2 in |
| Hitch Weight | 2490 lbs |
| GVWR | 15500 lbs |
| Dry Weight | 12795 lbs |
| Cargo Capacity | 2705 lbs |
| Fresh Water Capacity | 85 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 16" |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Cooktop Burners | 4 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 28500 btu |
| TV Info | LR 55" LED HDTV |
| Awning Info | 16' & 14' Power w/LED Lighting, FLXguard, Bluetooth Control |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 58TCH0BV9M3W13054 |
Silverstar SF378RBS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


