Used 2021 Highland Ridge RV Mesa Ridge Lite MR2410RL Travel Trailer
*** DISCOUNTED FOR FINANCING!!!***
Highland Ridge Mesa Ridge Lite travel trailer MR2410RL highlights:
- U-Shaped Dinette
- Master Suite
- Crowned Ceiling
- Single Slide
- Laundry Chute
- Theater Seating
This Mesa Ridge Lite travel trailer has a comfortable living area in the back with theater seating, a U-shaped dinette slide, and an entertainment center with 39" TV! And since the full kitchen is also included within this space, you won't have to miss out on the action even if you are preparing dinner on the three-burner range. The dual-entry bathroom allows you to enter easily from the main living area, but it also provides the bedroom with a private entrance so that you can directly enter the radius shower when you wake up in the morning. As you spend your time outside working up a thirst, you will be grateful that this trailer also has an outdoor mini fridge so that you can quickly grab an ice-cold beverage.
Start your next adventure today with a Highland Ridge Mesa Ridge Lite travel trailer! You can travel confidently with the class-leading I-beam chassis, the Equa-Flex axle suspension, and the self-adjusting electric brakes, and the fiberglass insulation, PVC roofing membrane, and fully walkable roof are going to provide you with a reliable trailer to take to the campsite. Some of the modern conveniences that the Mesa Ridge Lite offers are the motion light in the pass-through storage, the power awning with LED lighting and integrated speakers, and the preparations for solar power. When you step foot inside of the Mesa Ridge Lite, you will be met with a beautiful and stylish interior that has residential furniture, a crowned ceiling, flush-floor slides, residential vinyl flooring, and stainless steel appliances.
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# UT660190
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 555 lbs |
| GVWR | 7400 lbs |
| Dry Weight | 5605 lbs |
| Cargo Capacity | 1795 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 29 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Tire Size | 15" |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 39" LED TV |
| Awning Info | 15' Power with LED Light and Integrated Speakers |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 58TBH0BNXM3ML9006 |
Mesa Ridge Lite MR2410RL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


