Used 2021 Highland Ridge RV Mesa Ridge Limited MF291RLS Fifth Wheel
"Unbeatable Deals, Unbelievable Prices!"Highland Ridge Mesa Ridge Limited fifth wheel MF291RLS highlights:
- Tri-Fold Sofa
- Fireplace
- Kitchen Island
- Double-Entry Bath
- Opposing Slides
- Two Pantries
You will find a great amount of comfort in this Mesa Ridge Limited fifth wheel! This unit has a master suite up front so that you can sleep in peace and quiet every single night, and with the private bathroom entrance, you can discreetly enter the bathroom in the morning. The wardrobe slide has a linen closet, wardrobe, and dresser so that you can easily store away your belongings, and back out in the main living area, the set of opposing slides is going to really open up this area and allow you to have lots of room to spread out. Across from the 39" LED HDTV and fireplace you will find theater seating and a booth dinette so that you can watch your shows in comfort, or you can choose to snuggle up on the tri-fold sofa while you watch.
Make every trip convenient and comfortable with the Highland Ridge Mesa Ridge Limited travel trailer or fifth wheel! These units have been built upon a class-leading I-beam chassis, and they include TuffShell construction, a fully walkable roof, and fiberglass insulation in the roof and floor. You will appreciate having solid swing-down entry steps, a roof-access ladder, and magnetic baggage door catches. The interior has been outfitted with hardwood cabinet doors, flush-floor slides, a crowned ceiling (travel trailers), residential vinyl flooring, and stainless steel under-mount sinks. The other features that help create an attractive interior are the stainless steel appliances and the residential furniture.
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# P5550A
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 32 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft |
| Int Height | 7 ft 11 in |
| Hitch Weight | 1565 lbs |
| GVWR | 9995 lbs |
| Dry Weight | 8185 lbs |
| Cargo Capacity | 1810 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 58 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Tire Size | 15" |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 39" LED HDTV |
| Awning Info | 9' & 11' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 58TCHBR9M32B3056 |
Mesa Ridge Limited MF291RLS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


