Used 2021 Heartland Torque TQ T331 Toy Hauler Travel Trailer
Heartland Torque toy hauler TQ T331 highlights:
- Dual Entry Bathroom
- Private Bedroom
- Sofa
- Power Queen Bed
- Exterior Kitchen
- Pass-Through Storage
With a bath and a half, everyone will stay clean in this toy hauler! There is even an outside shower to rinse your feet off before entering inside. The front private bedroom has a king bed slide to lay your head on at night, a dresser and wardrobe to store your clothes, and an entrance into the dual entry bathroom. The bar top with bar stools is a great place to enjoy breakfast or socialize with the chef as they prepare dinner. You could even take the party outside and prepare dinner at the exterior kitchen underneath the 19' electric awning. The garage has the half bath, an entrance/exit door, and a power queen bed above an opposing sofa with a dinette to enjoy meals and play card games!
Live, camp, and play in true luxury with any one of these Heartland Torque fifth wheel or travel trailer toy haulers! They are built with Azdel laminated sidewalls and composite substrate for a strong, lightweight, weather and temperature resistant wall which will also increase the life of your unit, plus they are protected by an Armor Guard wrap around skirting. The garage maximizes its space and efficiency with fuel and oil resistant diamond plate TPO rubberized flooring, huge overhead storage, a 3,000 lb. high capacity ramp door, and even folding half bath walls in some models. The 101" wide body design allows for more walking around space, as well as the tilting king bedroom suites offering 30% more floor space. The full height shaker cabinetry also provides 25% more storage space so you don't have to leave anything behind. Come find your favorite model today!
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# 24130
Exterior Color: WHITE
Interior Color: FUCTION CHECK
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 37 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Interior Color | FUCTION CHECK |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 1375 lbs |
| GVWR | 12800 lbs |
| Dry Weight | 9964 lbs |
| Cargo Capacity | 2788 lbs |
| Fresh Water Capacity | 98 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 60 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6000 lbs |
| Garage Size | 13 ft 6 in |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 19' Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFCB3827ME471180 |
Torque TQ T331 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


