Used 2021 Heartland Prowler 303BH Travel Trailer
Appointments available, schedule yours today. Adventures await.
View all Prowler Floorplans
2021 303BH Features and Options
Heartland Prowler travel trailer 303BH highlights:
- Front Private Bedroom
- U-Shaped Dinette
- Refrigerator with Freezer
- Full Bath
- 20' Awning
The 2021 Heartland Prowler 303BH is a bunkhouse travel trailer designed for families, with sleeping space for up to 9 people and a separate rear bunk room.
Interior Features
- Private front queen bedroom with dual wardrobes
- Rear bunkhouse with:
- 3 bunks
- Dinette/table area
- Entertainment/storage space
- Large U-shaped dinette
- Sofa sleeper
- Sleeps up to 9 people
- Full vinyl flooring (“EZ Clean Interior” — minimal carpet)
- Panoramic opening windows
- Residential-style kitchen layout
- 10 cu. ft. refrigerator
- Stainless double-bowl sink
- Duralast countertops
- 3-burner stove with oven
- Microwave
- USB charging ports
- LED interior lighting
- HD LCD TV included on many packages
Exterior Features
- Exterior kitchen with:
- Mini refrigerator
- Sink
- Cooktop
- 20-foot power awning
- Pass-through storage
- Power slide-out
- Power stabilizer jacks (package dependent)
- Exterior speakers
- LP quick-connect for grill
- Backup camera prep
- Radial tires
- Aluminum sidewalls
- Exterior shower (optional on some units)
Comfort & Utility
- 13,500 BTU ducted A/C
- “H-Blast” A/C duct system for improved airflow
- 30,000 BTU furnace
- 6-gallon gas/electric water heater
- 50-amp service
- Skylight and roof vents
- Tank monitoring system
- Dual propane tanks
Construction & Build
- Wood frame construction
- Aluminum exterior siding
- Steel wheel setup
- Electric drum brakes
- One slide-out
- Optional freeze-proof insulation package
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
What Our Customers Are Saying
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Price:
$19,874
You Save: $877
Sale Price: $18,997
You Save: $877
Sale Price: $18,997
Campers Inn
Location: Kings Mountain NC
Stock# 111433A
Location: Kings Mountain NC
Stock# 111433A
Stock# 111433A
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2021 303BH Specifications
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 35 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 750 lbs |
| GVWR | 9000 lbs |
| Dry Weight | 6970 lbs |
| Cargo Capacity | 1998 lbs |
| Fresh Water Capacity | 41 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Double Door |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4400 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI with Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 20' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFPB3520ME464660 |
For more information
Contact Us
Prowler 303BH Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


