Used 2021 Heartland Pioneer RG 26 Toy Hauler Travel Trailer
COME CHECK OUT THIS NICE USED TOY HAULER !
Heartland Pioneer toy hauler RG 26 highlights:
- 16' Cargo Space
- Pioneer Master Suite
- Walk-Through Bathroom
- Fold Up Sofas
- 52 Cu. Ft. Pass-Through Storage
A walk-through bathroom makes it easy for everyone to access in this toy hauler! Those sleeping in the front Pioneer master suite will especially enjoy the convenience of having an entrance directly into the bathroom, plus the full length dual wardrobes with integrated lighting and USB charging. It even has CPAP ready storage with full power access. You can prepare your best home cooked meals with the three burner cooktop and cleaning up will be easy with the large stainless steel double sink with high rise faucets. The rear fold up sofas offer comfortable places to relax during the day and comfortable places to sleep at night too!
Each one of these Heartland Pioneer travel trailer and toy haulers will lead the way to a comfortable camping trip! The fresh modern décor and carpet free interior creates a comfortable atmosphere. The hybrid aluminum front profile features an aerodynamic radius front cage structure for better wind and water deflection, as well as adds strength. An EZ Camp package comes with black tank flush, an outside shower with hot and cold water, LP quick connect, outside TV hookup to watch the big game, and a flip down secure step with a XL handle to make it easier entering and exiting. With the Pioneer power pack, you will get power stabilizer jacks, a power tongue jack, and a power awning to socialize underneath rain or shine. Don't leave your bikes, wood, or coolers behind either, simply store them with the flip-down storage rack!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $6,000
Sale Price: $24,995
Stock# 101200
| Sleeps | 4 |
| Length | 31 ft |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 788 lbs |
| GVWR | 7500 lbs |
| Dry Weight | 5254 lbs |
| Cargo Capacity | 2214 lbs |
| Fresh Water Capacity | 41 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| Garage Size | 16 ft |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 17' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5SFPB3126ME455497 |
Pioneer RG 26 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


