Used 2021 Heartland North Trail M-22FBS Travel Trailer
Heartland North Trail travel trailer 22FBS highlights:
- U-Shaped Dinette
- Full Rear Bath
- Front Bedroom
- Shower Skylight
- Sofa
If you're looking for a travel trailer with more space and comfort, take a look at this one. The slide out will allow the kids space to play a game on the floor, and the U-shaped dinette will be great for meal times and sleeping space. Prepare breakfast, lunch, and dinner on the three burner cooktop or use the microwave oven if you're on-the-go. The full rear bath includes a pantry to store clean towels and necessities, and the shower skylight will provide natural light as you get ready each day. You and your spouse will sleep in complete comfort on the king bed up front, and the privacy curtain will give you your own space.
With any North Trail travel trailer by Heartland you will enjoy open living spaces and comfortable at-home features. Inside, you will find a high rise kitchen faucet, infinity edge countertops, upgraded and overstuffed residential furniture, plus residential interior doors to make you feel right at home. Each unit is constructed with Azdel fortified sidewalls with "stay cool technology", a heated and enclosed underbelly, and a fully walkable roof to easily clean the top of your unit after a week at the campground. Outside, you'll find four stabilizer jacks for easy set-up, E-Z lube hubs, slam latch baggage doors, plus an outside shower to wash off sand from the lake. These travel trailers include many convenient features, including a 30,000 BTU furnace, a gas/electric DSI water heater, a dual ducted A/C system, plus many options you can choose from to maximize your camping experience.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
You Save: $6,755
Sale Price: $19,995
Stock# U2383A
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 395 lbs |
| GVWR | 6900 lbs |
| Dry Weight | 5497 lbs |
| Cargo Capacity | 1371 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 110V/LP |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 50" HDTV |
| Awning Info | 17' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFNB2628MN472358 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


